تفاوت های چرم طبیعی و مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی از چرم مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

اغلب اواقات ابهامات بسیار زیادی در تفکیک محصولات چرم طبیعی از چرم مصنوعی وجود دارد . حتی برای آن دسته از اشخاصی که تجربه خرید چرم طبیعی و با کیفیت را داشته اند نیز ،بدون در نظر گرفتن چندین فاکتور مهم واساسی نمی توانند  با اطمینان خاطر از طبیعی بودن چرم به کار برده شده ،سخن بگویند.

بنابراین شرایط برای اشخاصی که مبتدی هستند یا تجربه اول خرید محصولات چرمی را دارند ،به وضوح دشوار تر خواهد بود . با توجه به این مسئله که محصولات چرمی  از دیرباز تاکنون به دلیل دوام ،انعطاف پذیری بالا و کیفیت محبوبیت قابل توجهی در بین اقوام ایرانی داشته است،غالبا افراد نگران هزینه ای هستند که در قبال خرید آنها با عنوان “محصولات تمام چرم با کیفیت”  می پردازند.اما به طور کلی چرم و روش هایی که در صنعت برای تولید و ساخت آن در نظر گرفته می شود،به دو دسته چرم طبیعی (Genuine leather) و چرم مصنوعی با نام های Imitation leather  و یا Synthetic leather شناخته می شوند . در این مقاله ،گروه مشاوران بونتی  قصد دارد تا با پاسخ به تمامی سوالات شما عزیزان ، بهترین ترفند های مناسب و کاربردی برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را برای شما شرح دهد . توانایی شناخت چرم ها از همدیگر به شما مشتریان محترم در خرید انواع محصولات چرمی کمک خواهد کرد .بنابراین با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید .

اما توجه داشته باشید که در رابطه با تفاوت های چرم طبیعی و چرم مصنوعی ابتدا می بایست به معرفی این نوع پارچه چرم و جزئیات آن ها پرداخت .

چرم طبیعی چیست ؟

هیچ جای شکی وجود ندارد که کیفیتی که یک چرم طبیعی می تواند به شما ضمانت دهد را چرم مصنوعی نخواهد داشت . چرم طبیعی ، به طور مستقیم از پوست حیواناتی مانند گاو،گوسفند ،بز و غیره ساخته می شود و طبق آمار های بدست آمده از مصرف چرم انواع حیوانات در بین مصرف کنندگان ،چرمی که از پوست گاو بدست می آید بیشترین محبوبیت را در بین خریداران دارد .

چرم طبیعی ،پس از دباغی پوست حیوانات بدست می آید .پوست خام حیوانات در ابتدابه دلیل داشتن بافتی آسیب پذیر و فاسد شدنی که دارد به دباغخانه فرستاده می شود تا آن را به ماده ای با کیفیت ، بادوام ،انعطاف پذیر و ماندگار تبدیل کند . شایان ذکر است که تمامی فرآیند هایی که در حین آن مواد گیاهی و شیمیایی جهت پایداری در پارچه چرمی به کار می روند هیچ کدام در خصوصیات کلی چرم بدست آمده  تغییری ایجاد نمی کنند وتمامی مراحل شرح داده شده جهت افزایش مقاومت سطح پارچه چرم در برابر تجزیه مواد به کار گرفته می شود . به طور کلی هر پوستی از حیوانات که برای تبدیل به یک چرم قابل استفاده ،بادوام و باکیفیت وارد کارخانه ای برای تولید محصولات چرمی می شود از پیش می بایست فرآیند طولانی ،سخت و پیچیده ای را بگذراند .همچنین مراحل به کار برده شده برای پوست مختلف حیوانات کمی تا قسمتی متفاوت ست اما باید درنظر داشت که پنج مرحله اصلی برای تولید هر ماده چرم در نظر گرفته می شود .بنابراین برای آماده سازی پوست مورد نظر جهت ارسال به دباغی ابتدا انتخاب پوست مناسبت و سالم اهمیت دارد  برای مثال پوست حیوانی که دارای سوراخ ،گزیدگی توسط حیوانات یا آسیب های شدید است نمی تواند برای فرستان به دباغخانه و انجام فرآیند برای تبدیل به چرم مناسب باشد.در گام دوم پس از خیساندن و شست و شوی آن به دباغخانه جهت انجام مراحل دباغی، که شامل آهک زنی برای سست کردن ریشه ی مو موجود در سطح پوست  ،جدا سازی مو ،لش زدایی و آهک زدایی است ، فرستاده می شود .در مراحل پایانی چربی پوست گرفته شده و سفید کاری انجام می شود که در نهایت رنگرزی چرم برای افزایش کیفیت و ماندگاری الیاف چرم در طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد .

درباره اسامی انواع چرم بیشتر بدانید !

اسامی انواع چرم ،به طور کلی  به سه مدل تقسیم شده و بر اساس اندازه گیری سه معیار مهم انعطاف پذیری ،قدرت استحکام و میزان ضخامت در پارچه ی چرم طبیعی شناخته می شوند :

  • چرم سبک
  • چرم نیمه سنگین
  • چرم سنگین

و در ادامه به تشریح ساختار هر یک به خلاصه می پردازیم .

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

            تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی 

به چه چرمی،چرم سبک گفته می شود ؟

قبل از اینکه به سراغ تعریف چرم سبک برویم،همانطور که می دانید چرم از پوست حیوانات مختلفی مانند گاو،گوسفند ،بز،بره ،شتر مرغ ،کروکودیل و…. بدست می آید . محبوبیت و قیمت هر کدام از آن ها با توجه به مراحلی که برای تهیه این نوع چرم ها درنظر گرفته می شود ،متفاوت است . اما به آن دسته از چرمی که از پوست گوسفند ،بره و یا بز بدست می آید ،چرم سبک گفته می شود .این نوع چرم ها به دلیل داشتن خاصیت سبکی ، انعطاف پذیری بالا ،ظرافت و نازکی به نسبت دیگر چرم ها از آسیب پذیری بیشتری برخوردار هستند و در مواردی که از نظر جنس کیفیت پایینی داشته باشند به عنوان آستر در تولید برخی محصولات چرمی از جمله کاپشن ،پالتو و حتی کفش به کار برده می شوند . بنابراین همواره توجه داشته باشید که مراقبت از چنین چرمی لازمه دقت و آگاهی از روش های نگهداری مناسب برای کاهش آسیب پذیری به پارچه چرم است .

چرم نیمه سنگین 

چرم نیمه سنگین بر خلاف موارد دیگر از قیمت بسیار بالایی برخوردار ست چرا که برای ساخت آن از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ استفاده می شود بنابراین بیشتر در تولید کالاهای فانتزی ،شیک و لوکس استفاده می شود .

چرم سنگین چیست ؟

هرجا سخن از مرغوب ترین نوع پارچه چرم باشد ،نام “چرم سنگین”  می درخشد .این نوع پارچه چرمی به دلیل داشتن استحکام بالا ،دوام و کیفیت مناسب در صنعت چرم بسیار پرکاربردست که  از پوست حیواناتی مانند گوساله ،گاو ،شتر،اسب  وغیره برای تولید زیره کفش ،کیف چرمی جیبی و یا دستی ،کفش های ایمنی مخصوص صنعت کاران ،دستکش و دیگر محصولات ازین قبیل استفاده می شود .

چرم مصنوعی چیست و چه تفاوت هایی با چرم طبیعی دارد ؟

شاید با شنیدن واژه “چرم مصنوعی ” تنها به یاد لوازم چرمی بی کیفیت بیفتید . اما باید این نکته را در نظر داشت که چرم مصنوعی که با نام چرم گیاهی یا چرم وگان نیز معروف است ، با هدفی بزرگ تر و شاید ارزشمند تر روانه بازار محصولات چرمی شد .از آنجائیکه چرم مصنوعی ساخته دست بشر است  قابل استفاده  برای رفع نیاز های مختلف در صنعت جهت رعایت حقوق اخلاقی حیوانات و جایگزینی مناسب برای هزینه ی بالای پارچه چرم طبیعی  است و بر خلاف چرم طبیعی که با مقدار و اندازه محدود تولید می شود در رول های  بزرگ در ساخت لوازم خانگی  مانند مبلمان ،صنایع خودرو سازی ،انواع صندلی ها و غیره مورد استفاده قرار گیرد . اگرچه چرم مصنوعی می تواند تا حد اندکی با کیفیت باشد چرا که پس از مدتی قرار گرفتن  آن در معرض خم شدن مکرر مانند کفش  سبب ضعیف شدن پارچه  ترک برداشتن سطح و یا پوسته شدن آن می شود. با این حال تنوع محصولات  چرم مصنوعی  نسبت به محصولات تمام چرم طبیعی و هزینه پایین ،آن را به یک گزینه محبوب در میان بعضی افراد تبدیل کرده است .

مقاله پیشنهادی چرم بونتی:”آنچه درباره چرم گیاهی نمی دانیم!”

عموما چرم مصنوعی به دلیل در دسترس بودن مواد شیمیایی مانند پلاستیک (برپایه نفت ) بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر خواهند بود . چرم مصنوعی در حال حاضر ،به دو دسته پلی اورتان  و چرم پلی وینیل کلراید تقسیم می شود.چرم پلی اورتان یا  PUبا قابلیت ضد باکتریایی و  از ترکیب کردن مواد پلیمری با یکدیگر بدست می آید که شباهت بسیار زیادی به چرم طبیعی دارد و .بنابراین تشخیص این دو نوع پارچه چرم از همدیگر کار راحتی نیست و نیاز به نظر کارشناسی دارد . البته این نوع چرم مصنوعی به دلیل داشتن بافتی بسیار نرم و انعطاف پذیر با قابلیت تنفس مشابه پارچه چرم طبیعی،برای مواردی که تماس بیشتری با سطح پوست انسان دارند کاربرد دارند مانند روکش مبلمان ،صندلی ها ،کیف،لباس و غیره .

چرم مصنوعی

          تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی

در مقابل چرم پلی وینیل کلراید که به عنوان چرم PVC  نیز شناخته می شود به دلیل نداشتن قابلیت تنفس ، نازک تر بودن لایه سطحی و دوام پایین تر  در مقایسه با چرم پلی اورتان در مواردی که پارچه نیاز به دور ماندن از رطوبت دارد، استفاده می شود.

روش های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی که باید آن هارا بدانیم !

قبل ازینکه به تشریح نکات ضروری در خصوص تفاوت چرم طبیعی از چرم مصنوعی بپردازیم ،می بایست توجه داشته باشیم که استفاده از حواس پنج گانه در ابتدای امر ،کمک شایانی در تفکیک محصولات چرم طبیعی از چرم مصنوعی دارد .

برای مثال ،از واضح ترین نشانه های پارچه چرم طبیعی وجود خط و یا رشته های غیر یکنواخت به صورت چین و چروک هایی در سطح این پارچه است که راحتی قابل مشاهده است . علاوه بر آن شما می توانید با کمک گرفتن  از حس بویایی برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی استفاده کنید. به طور کلی چرم طبیعی دارای بوی بدن حیوانات است و چرم مصنوعی به دلیل استفاده از مواد شیمیایی مختلف بر پایه نفت و غیره  دارای بوی نامطبوعی نزدیک به بوی پلاستیک ست. اما باز هم باید توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است از عطر های خاص نزدیک به بوی چرم طبیعی بر روی محصولات چرم مصنوعی استفاده بکنند !

 

 

 

چرم بونتی، فعالیت خود را در یک کارگاه کوچک از سال 1373 در زمینه‌ی تولید کفش چرم مردانه (کفش چرم طبیعی مردانه) شروع کرده است. پس از گذشت چندین سال از فعالیت حرفه ای در زمینه‌ی تولید محصولات چرم طبیعی دست دوز، درسال 1388 تصمیم به گسترش کسب و کار خود در حوزه صنعت چرم سازی در ایران گرفت و به توسعه‌ی بخش تولیدی کفش‌ها و صندل طبی تمام چرم زنانه، مردانه و اکسسوری‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های به روز دنیا موفق به پیشرفت در زمینه گسترش و رشد با فعالیت مستمر در صنعت چرم شده است.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *