انواع چرم طبیعی

چرم طبیعی

چرم طبیعی

انواع چرم های موجود در بازار به چند دسته تقسیم می شوند؟

قبل از اینکه به سراغ توضیحات مفصلی در حوزه انواع چرم  های موجود در بازار و تفاوت های آن ها بریم ،بهتره مقدمه کوتاهی درباره علت ارزشمندی محصولات چرم در بین اقوام ایرانی را بیان کنیم .

خرید چرم طبیعی و انواع محصولات آن از گذشته تاکنون از جایگاه ویژه ای در بین اقوام ایرانی برخوردار بوده است و روز به روز بر محبوبیت آن ،طی دوره های مختلف افزوده شده است . عاشقان دنیای چرم وصنعت آن ،تمامی قسمت های چرم طبیعی را زیبا،منحصر به فرد و چشم نواز می بینند . اما بدون شک ، کاربرد چرم درتولید محصولی زیبا ،با ظرافت و باکیفیت مانند کیف چرمی زنانه ،کت چرم ،دستکش،کمربند و …زیبایی آن را دو چندان می کند .علاوه بر آن هرچه از عمر محصول چرمی بگذرد ،نه تنها کهنه و فرسوده به نظر نمی رسد بلکه اصالت و کیفیت کالا به نمایش گذاشته خواهد شد. اگرچه این امر درباره محصولاتی صادق است که پارچه چرم به کار رفته در آن ها از جنس چرم  طبیعی باشد .

امروزه به لطف حضور بیشمار محصولات چرم که اصل نیستند ،نگرانی متقاضیان محصولات تمام چرم طبیعی  ،چه آن دسته که قراره تجربه اول خرید رو پشت سر بذارند چه آنهایی که سال های سال طرفدار این دسته از محصولات بوده اند ،روز به روز در حال افزایش هست. به خصوص که با پیشرفت تکنولوژی و حضور فروشگاه های لوازم چرمی در حوزه وب هم بسیار پررنگ تر از گذشته شده ،خرید چرم طبیعی باحجم زیادی از نگرانی افراد در خصوص ضمانت کیفیت و اصالت کالا افزوده شده است .به هر حال ،این مقاله برای هر دو گروه از افراد چه آنهایی که سابقه مداوم در خرید لوازم چرمی دارند چه آن هایی که خرید اول خود را تجربه می کنند ،اطلاعات مفید و ارزشمندی در  اختیار کاربران قرار می دهد . پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید .

خرید چرم طبیعی

                کیف اداری چرم طبیعی

 چه دسته بندی کلی برای  انواع چرم طبیعی در صنعت چرم وجود دارد ؟

همانطور که در مقاله “تاریخچه چرم” نیز اشاره شد ،چرم طبیعی، به پوست دباغی شده حیوانات گفته می شود و برخلاف تصور عمومی ،نه تنها از پوست گاو ،بلکه از پوست حیواناتی مانند بز،شتر،شترمرغ،اسب،خزندگان و حتی انسان نیز چرم تهیه می شود که در ادامه هر کدام را به تفضیل شرح  خواهیم داد ،بنابراین برای شناخت انواع چرم طبیعی اصل باکیفیت و چرم نامرغوب نیاز به دانستن انواع چرم طبیعی موجود در بازار و روش های دباغی آن هاست که به شما در سنجش وبررسی محصولات چرمی از زوایای دید متفاوتی نسبت به قبل کمک خواهد کرد.شایان ذکر است که در نقاط مختلف دنیا بیشتر از پوست حیواناتی مانند گوسفند،گاو و بز برای تولید لوازم چرمی در صنعت چرم استفاده می شود اما در سال های اخیر کاربرد چرم هایی مانند شتر مرغ،مار و انواع چرم گیاهی در سرتاسردنیا رواج پیدا کرده است به خصوص چرم شترمرغ که به دلیل بهره مندی از نرمی و لطافت بیشتری نسبت به چرم گاوی و چرم گوسفندی،به جرگه پر مصرف ترین محصولات چرمی با قیمت مناسب پیوسته است که در صنعت پوشاک مورد استقبالی غیر منتظره ازسوی جوامع قرار گرفته است .در ادامه به تشریح برخی چرم های معروف در سرتاسر دنیا می پردازیم.

  • چرم گراز

پوست خوک غنی ترین منبع مواد معدنی بالقوه است که در صنعت چرم سازی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و تولید آن در آسیای شرقی ،ایالات متحده ،اروپای شرقی و ایالات متحده از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هر ساله حدود یک میلیارد گراز در کشتارگاه ها ذبح می شوند و این درحالی ست که تنها 200 میلیون یعنی حدودا 22% از پوست آن ها مستقیما در صنعت چرم سازی استفاده می شود و به طور کلی با توجه به نرمی و لطافت چرمی که از پوست گراز تهیه می شود ،سال های سال هاست که به راحتی وارد عرصه رقابت در چرم گاوی،گوسفندی و بز شده است وعلاوه بر این ،برخی از کارشناسان ،پوست گراز را بسیار مناسب برای استفاده در لوازم خانگی از جمله مبلمان ، روکش صندلی ،رویه کفش و غیره می دانند .

  • چرم خزندگان

استفاده از پوست خزندگانی مانند مار،تمساح،مارمولک و لاک پشت نیز صنعت چرم سازی رواج دارد اما به طور کلی در دسته چرم های غیر معمول قرار می گیرند و به طور گسترده تولید آن در آسیا رواج بیشتری دارد . به عبارتی دیگر ،وجود طرح های چشم نواز و منحصر به فرد و الگوی های خاص  و متمایز در مقایسه با دیگر چرم ها از جذابیت خاصی بهره مند هستند . اما چون چرم محصول جانبی نیست و در برخی موارد بسیاری از حیوانات در معرض خطر آسیب دیدن و انقراض هستند .

  • چرم گوزن

درمیان تمامی چرم ها ،چرم گوزن از جمله گونه های نرم ترین  ،با کیفیت ترین و بادوام ترین چرم های موجود  با قابلیت کشسانی بالا است اما قیمت آن درمقایسه به انواع دیگر چرم بسیار گران تر است . لایه سطحی پوست نزدیک به یک سانتی متر (نیم اینچ) خز و در بخش زیرین پوششی نرم شبیه به جیر است . پوست گوزن دارای الیاف درهم تنیده ایست که سبب افزایش مقاومت آن دربرابر پارگی و ساییده شدن توسط عوامل خارجی می شودو وجود فضای خالی میان الیاف سبب ایجاد ویژگی منحصر به فرد در رابطه با طیف های مختلف دمایی می کند ،به بیان دیگر پوست گوزن در هوای گرم شمارا خنک و  در هوای سرد ،شمارا خنک نگه می دارد .

چرم گوزن کاربرد های متنوعی دارد و به طور خاص در تولید دستکش های چرمی،کفش ،صنایع دستی و جواهرات استفاده می شود اما به طور کلی محصولات چرمی تولید شده از پوست گوزن با وجود کیفیت بالا ،به سختی یافت می شوند چرا که مراحل تبدیل پوست گوزن به چرم شامل فرآیند دباغی سخت و بسیار پیچیده است .

  • چرم بوفالو

چرم بوفالو در مقایسه با چرم گاو دارای رگه های متمایزتری ورنگ های متفاوت تری ست که به آن جلوه های بصری ویژه ای می بخشد .چرم بوفالو ،به دلیل وجود چگالی بالایی که در روپوست یا اپیدرم بوفالو وجود دارد ،نسبت به چرم گاو  نرم تر با این وجود سخت تر و  با دوام تر و باکیفیت تر است و در فرآیند دباغی مانند پوست گاو کشیده نشده و در برابر پارگی مقاوم است بنابراین یکی از موارد پرکاربرد آن در تولید کفش های سوارکاری،کوله پشتی ،کتانی و …استفاده می شود .

 

انواع چرم طبیعی بر اساس نوع دباغی  

انواع چرم طبیعی به لحاظ روشی که برای دباغی پوست که بر استحکام ،ضخامت ومیزان سختی چرم تاثیر گذار است و به کار گرفته می شود به سه دسته تقسیم می شود :

  • چرم سبک
  • چرم نیمه سنگین
  • چرم سنگین

 

 

آیا چرم طبیعی پوسیده می شود؟

چرم طبیعی به دلیل داشتن بافتی مرطوب و انعطاف پذیر می تواند لطافت خود را تا مدتی حفظ بکند. اما توجه به نکات مراقبتی برای حفظ و نگهداری از پارچه چرمی که بعد از مدتی درخشش و نرمی خود را از دست می دهد، بسیار مهم است و در صورت رعایت نکردن، پارچه چرم شروع به پوسته پوسته شدن، ترک خوردن وحتی تکه تکه شدن میکند.  استفاده از محصولات مراقبت از چرم طبیعی چون واکس ،مرطوب کننده و روغن های مخصوص کمک شایانی در حفظ نرمی،لطافت و درخشندگی چرم شما می کند. همچنین همواره توصیه می شود که در صورت خیس شدن یا مرطوب شدن  محصولات چرم طبیعی، هرگز آن ها را در معرض نور مستقیم آفتاب و انواع وسایل گرم کننده مانند شوفاژ، بخاری و یا شومینه قرار ندهیم. اگر می خواهید عمر پارچه چرم طبیعی بیشتر باشد، نباید آن ها را در معرض مواد شیمیایی چون حشره کش، آفت کش و مواد ضد عفونی کننده قرار دهید. همچنین استفاده از واکس مناسب چرم، هر چند وقت یکبار و بسته به شرایط محیطی و آب و هوایی برای محافظت پارچه چرم دربرابر پوسته پوسته شدن و حفظ نرمی و لطافت آن بسیار توصیه می شود.

 

چرم بونتی، فعالیت خود را در یک کارگاه کوچک زیرپله ای از سال 1373 در زمینه ی تولید کفش چرم مردانه (کفش چرم طبیعی مردانه) شروع کرده است. پس از گذشت چندین سال از فعالیت حرفه ای در زمینه ی تولید محصولات چرم طبیعی دست دوز، درسال 1388 تصمیم به گسترش کسب و کار خود در حوزه صنعت چرم سازی در ایران گرفت و به توسعه ی بخش تولیدی کفش ها و صندل طبی تمام چرم زنانه ، مردانه و اکسسوری ها با بهره گیری از تکنولوژی های به روز دنیا موفق به پیشرفت در زمینه گسترش و رشد با فعالیت مستمردر صنعت چرم شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *