نکات نگهداری از چرم

چه نکاتی را در نگهداری از محصولات چرم باید رعایت کنیم؟

نگهداری از چرم

برای بسیاری از ما تا به  حال  ممکن است سوال پیش بیاید که هنگام نگهداری از محصولات چرم چه نکاتی را باید در نظر گرفت یه به عبارتی دیگر باید ها و نباید های نگهداری از محصولات چرمی نظیر کفش چرم ،کیف ،لباس و … چه چیز هایی هستند ؟ باتوجه به اینکه هزینه خرید محصولات چرمی نسبت به سایر محصولات قابل توجه است،پس از اطمینان از اصل بودن برند و کیفیت پارچه چرمی به کار برده شده در ساخت محصول ، می بایست از روش های اصولی برای نگهداری از آن نیز آگاه باشیم . خوشبختانه ،نگهداری از چرم بسیار ساده و کم هزینه است و فقط باید رعایت چند نکات ساده و در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی می تواند محصول چرمی خود را تازه و مثل روز اول نگه دارید .در مقاله زیر به صورت خلاصه به تمامی باید ها و نباید های نگهداری از محصولات چرمی اشاره کرده ایم با ما همراه باشید .

 توصیه های  نفیس برای نگهداری از چرم که باید آن ها رابدانید !

  • شاید به نظر شما خنده دار به نظر برسد اما قرار ندادن لوازم چرمی در معرض خورشید از مهم ترین نکاتی ست که برای نگهداری از چرم باید در نظر گرفت چرا که نور خورشید ،به همان نسبت که باعث آسیب رساندن به پوست انسان می شود ، سبب خشک شدن و پارچه چرم شده و آسیب پذیری آن را تا حدودی افزایش می دهد بنابراین هنگامی که محصولات چرمی شما شکننده شود شروع به ترک خوردن و خراب شدن می کند . حتی باید در نظر داشت که این نکته برای نگهداری محصولاتی که از جنس چرم اشبالت هستند،بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد .
  • محصولات چرمی را در صورت عدم استفاده در جای خشک و خنک نگهداری کنید . در صورت وجود رطوبت ،کپک  و رشد آن می تواند دلیل مهمی برای آسیب رساندن به پارچه چرم شما باشد. بنابراین سعی کنید وسایل چرمی  را در محیط های مرطوب رها نکنید چرا که این کار شما می تواند رشد کپک هارا تقویت کند .
  • سعی کنید وسایل چرم خود را در محفظه پلاستیکی بدون عبور جریان هوا قرار ندهید زیرا حذف تمام جریان هوا برای محصولات چرمی مضر است .
نگهداری از چرم

               مراقبت از محصولات چرمی

  • لوازم چرمی خود را از وسایلی که می توانند سبب خراش یا سایش آن ها شوند ،دور نگه دارید .هنگامیکه پارچه چرم شما آسیب ببیند دیگر هیچ راهی برای تعمیر یا برگرداندن آن به روز اولش ندارد.اما به خاطر داشته باشید که شما می توانید تا حدی ازین مسائل جلوگیری کنید ،بنابراین در نگهداری چرم وسواس به خرج ندهید. همچنین اگر در کیف پول چرمی ،جیب کت چرم یا کیف دوشی و اداری خود را با وسایل زیادی پر کنید ،این کار باعث کشیده شدن پارچه چرم می شود بنابراین دیگر به حالت اولیه خود بر نمی گردد.
  • در شرایطی که احساس کردید پارچه چرم ترک ویا خشک شده است به کمک واکس چرم مناسب سطح روی پارچه را تمیز و مرطوب نگه دارید .حتی توصیه می شود به هنگام خرید محصولات چرمی از فروشگاه یا مشاوران بخواهید که به شما توصیه کنند بهتر است از چه نوع واکس چرمی برای محصول چرمی خود استفاده کنید چرا که تعداد متنوعی روغن و موم وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا ترک  و یا خشکی پارچه چرم را کاهش دهید و همیشه از واکس چرم  برای مراقبت از لوازم چرمی خود بهره بگیرید  حتی اگر چندین سال هم از محصولات چرمی استفاده نمی کنید، استفاده از واکس چرم به صورت دوره ای برای افزایش عمر طبیعی چرم را هرگز فراموش نکنید .
روش های نگهداری از چرم

                روش های نگهداری از چرم

اصول تمیز کردن لکه چرم چیست ؟

رعایت نکات اصولی برای تمیز کردن و یا از بین بردن لکه چرم برای نگهداری از محصولات چرمی بسیار مهم است .همانطور که قبلا اشاره شد چرم ها تنوع زیادی دارند و به طور کلی چرم به دلیل بافت حساس و آسیب پذیری که دارند ممکن است به دلیل عدم رعایت برخی نکات ساده در حین نگهداری از لوازم چرمی ،چروک شده ویا ترک بخورند .  اما به طور کلی روش هایی که برای از بین بردن لکه در پارچه چرم طبیعی وجود دارد با روش های تمیز کردن پارچه چرم مصنوعی متفاوت است .بنابراین ابتدا از جنس پارچه چرم خود اطمینان حاصل کرده و اقدام به از بین بردن لکه های ایجاد شده ،بکنید .

  • به خاطر داشته باشید که هرگز از صابون به عنوان شوینده برای تمیز کردن لکه چرم از استفاده نکنید چرا که می تواند روغن های طبیعی موجود در خود پارچه را که برای حفاظت چرم و بقای آن مفید است را از بین ببرد.به بیان دیگر ،صابون های شیمیایی سبب خشک شدن چرم ،ترک خوردن و کاهش عمر طبیعی پارچه چرم شود.
  • در ادامه،سعی کنید چرم خود را به آرامی خشک کنید.برای مثال اگر لباس چرمی مانند کت ، پالتو چرم و یا کیف چرمی دارید که زیر باران یا به هر دلیلی برای مدت طولانی خیس شده است،هرگز  نباید آن را زیر نور خورشید ،کنار آتش و یا با بخاری به یکباره خشک کنید بلکه قرار دادن در دمایی استاندارد مشابه دمای محیط کافی ست چرا که خشک کردن سریع لوازم چرمی ساختار شیمیایی آن را تغییر داده و باعث شکنندگی و آسیب پذیری آن می شود .
  • حتی اگر از لوازم چرمی خود استفاده نمی کنید هفته ای یکبار آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و این کار را به صورت منظم انجام دهید در غیر اینصورت گرد و غباری که روی پارچه چرم می نشیند ممکن است سبب ساییده شدن و یا آسیب رساندن به لایه های داخلی پارچه بشود .
  • اگر به هر دلیلی پارچه چرم جیر شما با آب یا هر مایع دیگری مرطوب شد،تا آنجا که می توانید برای خشک کردن آن حوله کاغذی یا حوله خشک استفاده کنید و نکات گفته شده در مورد عدم استفاده از روش حرارت با دمای زیاد مانند بخاری ،نور خورشید و … پرهیز کنید .

بهترین فرمول پاک کردن جوهر از روی چرم چیست ؟

آگاهی از بهترین فرمول از بین بردن لکه جوهر از روی چرم به ما کمک می کند تا لوازم چرمی که  برای همه ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است،بهتر نگهداری کنیم .با توجه به هزینه ی قابل توجهی که برای خرید و نگهداری از آن ها صرف می کنیم ،لکه دار شدن پارچه به همان نسبت از زیبایی و ارزش پارچه چرمی می کاهد .پارچه چرم ،ذاتا با قابلیت تنفس هستند و در صورت آغشته شدن به هر لکه ای به خصوص لکه خودکار باید به سرعت اقدام به تمیز کردن لکه از روی پارچه با روش های صحیح و اصولی پرداخت .همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم استفاده از الکل برای پاک کردن پارچه چرم به هیچ وجه توصیه نمی شود در عوض ساخت محصول های تمیز کننده خانگی یا چند قطره پاک کننده تجاری می تواند موثر باشد.برای مثال یکی از محلول هایی خانگی می تواند ترکیب آب و سرکه با یکدیگر در یک نسبت مساوی به همراه نرم کننده یا لوسیون های مخصوص طبق دستور العمل باشد .همچنین ترکیب  محلول  مقداری آب ،سرکه و شامپو بچه به یک نسبت  نیز می تواند محلول مناسبی برای از بین بردن لکه های جوهر مانند باشد . با این حال توصیه می شود قبل از استفاده از هر نوع محلول خانگی با واحد مشاوره و خدمات پس از فروش مشتریان تماس بگیرید تا بهترین توصیه را برای از بین بردن لکه بدون کوچک ترین آسیبی دریافت کنید .

 باید ها ونباید های پاک کردن رنگ از چرم طبیعی که دانستن آن ها ضروری ست!

برخلاف باور عمومی ، پاک کردن لکه رنگ از چرم طبیعی کار بسیار دشواری ست و نیازمند تجربه و تخصص در این حوزه است .پیشنهاد ما اینست که اسرع وقت با مشاوران یا واحد پشتیبانی بونتی  در خدمات پس از فروش مشتریان در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند. همچنین بخاطر داشته باشید برخی رسانه های عمومی مطالبی در مورد ساخت محلول های دست ساز خانگی برای از بین بردن لکه ی رنگ روی پارچه چرمی منتشر کرده اند اما توصیه اکید داریم که هرگز برای سالم نگه داشتن لوازم چرمی خود ازین روش ها استفاده نکنید. بنابراین پارچه چرم به دلیل انعطاف بالا و خاصیت نفوذپذیری ،هنگامی که درمعرض لکه رنگ قرار می گیرد ،نفوذ رنگ در لایه های داخلی پارچه چرمی و تغییر رنگ  کلی بافت پارچه چرم اتفاق افتاده و در چنین شرایطی استفاده از الکل نیز سبب آسیب رساندن به بافت داخلی پارچه شده و از طول عمر آن می کاهد .

همچنین برای مواردی که قطراتی از لاک ناخن روی پارچه چرمی ریخته شده ،با اطمینان از جنس پارچه چرمی می توانید از یک دستمال مرطوب یا دستمال مرطوب آغشته به کمی خمیر دندان برای پاک کردن لکه لاک استفاده کنید .در برخی موارد استفاده از دستمال مرطوب آغشته به مقدار کمی استون ،در صورت اطمینان از آسیب نرساندن به جنس پارچه نیز می تواند موثر باشد اما در برخی مواقع ،مصرف استون برای لکه بری نیز توصیه نمی شود .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *