تاریخچه صنعت چرم

تاریخ چرم

تاریخچه صنعت چرم در زندگی انسان

قدمت چرم  به قدمت زندگی بشر !

قدمت چرم به قدمت زندگی بشر است . واژه “چرم” در فرهنگ عمید ، به معنی پوست دباغی شده حیوانات نگارش شده است و در ادبیات کهن با نام های ادیم،پوست دباغی شده،تیماج از آن یاد شده است .

چنانچه به تکرار، در ابیات بزرگان ادب فارسی ،از جمله فردوسی نیز به صورت مستقیم به آن اشاره شده است :

چنین تا بر او بر بدرید چرم
همیرفت خون از تنش گرم گرم

علاوه بر آن ، واژه فارسی باستان pavastāyā  که صورت اصلی آن ،pavastā  که در فارسی میانه به شکل pōst   و در فارسی نو به صورت / pūst/  ،پوست نوشته می شود .

در واقع این واژه در کتاب فارسی باستان رولاند.گ کنت ، تحت عنوان “پوشش الواح گلین” نام برده شده است که در طول تاریخ و با گذشت زمان و ایجاد تحولاتی در زبان پارسی میانه یا پهلوی و فارسی نو که به آن فارسی دری نیز گفته می شود ، پشتوانه معنایی آن دچار تزلزل شده و به مرور کلمات  معادل جایگزین واژه های باستانی شدند.

در طول تاریخ ،چرم به عنوان یک یک ماده ی طبیعی مفید و بادوام برای انواع پوشش و ساخت ابزار مورد نیاز انسان به کار گرفته شده است و فرآیند های اولیه (ابتدایی) در پرداخت و تبدیل چرم به شکل سودمند بسیار شبیه به مواردی ست که امروزه  مورد استفاده قرار می گیرد.تاریخچه چرم و صنایع چرمی ارتباط بسیار نزدیکی با مردم در سرتاسر جهان دارد .تاریخچه چرم حدود 400000 سال پیش در درروستای هوکسنی (Hoxne) انگلستان آغاز شد و تکامل آن به عصر حجر،عصر مفرغ (برنز -Bronze) ، عصر آهن،دوران باستان ،قرون وسطی ،رنسانس،انقلاب صنعتی برگشته و تا دوران معاصر ادامه پیدا کرده است.

در هر دوره از تاریخ بشر،چرم،کاربرد ارزشمندی در فرهنگ های مختلف و در سرتاسر دنیا پیدا کرد و جایگاه آن روز به روز قدرتمند تر از دیروز شد.

تاریخ چرم

           تاریخچه چرم در زندگی بشر

خلاصه ای از تاریخچه چرم و صنایع چرمی در جهان که نمی دانیم!

تاریخچه چرم و صنایع چرمی در سرتاسر دنیا گواهی بر نبوغ و تدبیر انسان است و بدون شک نقش مهمی در توسعه تمدن بشر ایفا کرده است.از دوران باستان تا روز های مدرن ،چرم یکی از کاربرد های تقریبا ماندگار درهر دوره از طراحی و مد بوده است.

چرم ،حدودا هزار سال است که به عنوان یک ماده طبیعی مفید و محافظ استفاده می شود و  مزایای استفاده از پوست خشک حیوانات برای اولین بار در دوران ما قبل تاریخ شناخته شد.در آن زمان، انسان های اولیه تا آنجا که ممکن بود   از قسمت های مختلف بدن حیوانات برای بقا و توسعه ابزار هایی برای زندگی راحت تر و بهتر استفاده کرده و از اشکال مختلف چرم، برای پوشش وساخت سرپناه برای محافظت از خود در برابر شرایط سخت استفاده می کردند.قدیمی ترین مصنوعات چرمی کشف شده توسط باستان شناسان به 1300 سال قبل از میلاد باز می گردد یعنی دورانی که پوست حیوانات بیشتر از محصولات غذایی برای انسان ارزشمند بود.

تمدن اولیه در سرتاسر جهان  به مرور شروع به توسعه روش هایی برای تبدیل پوست حیوانات به یک ماده نرم تر ، دارای انعطاف پذیری بیشتر و حفاظت  از محصولاتی که از قسمت های مختلف بدن حیوانات ساخته شده بود ،نسل به نسل ،از پدر به پسر به روش سنتی منتقل شد تا آنجا که تصور می شود هنر دباغی روی پوست چرم (Vegetable tanning)  و دولچه دوزی از مهاجران عبری برای بازماندگان به یادگار مانده است.

تاریخچه صنعت چرم در زندگی بشر

         تاریخچه صنعت چرم در زندگی بشر

یونانیان باستان ،از چرم برای ساخت انواع صندل و پوشاک در تمدن هومری ،یعنی حدود 1200 سال پیش از میلاد مسیح، استفاده می کردند.سپس رواج صنعت چرم و تولید آن به مصر گسترش یافت.تا جایی که مورد احترام فراعنه و ملکه ها بود .و بعد از آن به رم ،جایی که ازچرم در ساخت  کفش  هایی مخصوص سربازان و پوشش های زرهی استفاده می شد.و در نهایت با پیشرفت و توسعه روز افزون جوامع ،مقیاس پذیری صنعت چرم و تولید آن روز به روز افزایش یافت تا جایی که با گسترش نوآوری ،دباغان با تجربه و فعالان صنعت چرم در قرون وسطی به منظور حفظ مالکیت ابزار ها و کنترل عرضه مواد ، اقدام به تشکیل اتحادیه های تجاری پیشرفته کردند.در ادامه نیز می توان اشاره کرد که چرم نه تنها برای تولید پوشاک استفاده می شد بلکه به دلیل محبوبیت آن در دوران ملکه ویکتوریا  به صحافی روی چرم نیز روی آورده شد.

صنعت چرم در مصر

           تاریخچه صنعت چرم در جهان

رمان های معروفی از نویسندگان برجسته مانند چارلز دیکنز و اسکار وایلدبا چرم طلاکاری شده وجود دارند که چاپ اول آن در حال حاضر با قیمت های گزافی در حراجی ها به فروش می رسند .امروزه بازار لباس و لوازم جانبی  چرمی به دلیل تمرکز بر صنایع دستی به طور مداوم از طراح های سنتی پیشینیان الهام می گیرد.بنابراین چرم ،بخشی از میراث باستانی همه ماست .به همین دلیل طراحان مد، سبک طراحی محصولات چرمی  را از پیشینه تاریخی آن متناسب با فرهنگ هر جامعه الهام می گیرند.اگر چه طراحان به دنبال خلق ایده و طرح های ابتکاری جدید هستند تا بتوانند تنوعی چشم گیر را به نمایش بگذارند . برای مثال استفاده از پوست های عجیب و غریبی مانند پوست تمساح،مار،شتر مرغ و … در طول سال های اخیر ،از جمله طرح های جذاب درصفحه یک مجلات مد و فشن مشهور  دنیا بوده است.در حالی که پیش بینی روند پیشرفت صنعت مد و فشن به راحتی امکان پذیر نیست ،اما با اطمینان می توان گفت که چرم همیشه در فرهنگ مدرن امروزی چه از نظر سبک چه از نظر محبوبیت جایگاه خاص و ویژه خود را حفظ کرده است .

علاوه بر آن با گذشت زمان ،چرم به یک جز اصلی در زندگی بشر تبدیل شده است.کفش،دستکش،ژاکت،کیف و لوازم چرمی در مقیاس انبوهی در دسترس همگان قرار گرفته است و صنایع دستی چرم در حال حاضر ،یک صنعت تمام عیار است. تقاضا به حدی زیادست که حتی چرم های مصنوعی که مواد اولیه آن ترکیبی از پلاستیک،پودر PVC و… می تواند باشد که به علت معرفی گزینه های ارزان تر و حمایت از دوست داران حیوانات تا حدودی در صنعت چرم رواج پیدا کرده است .

ورود صنعت چرم به ایران از چه زمانی بوده است ؟

اگرچه از 1500 سال پیش ایرانیان از جمله پیشگامان استفاده از پوست حیوانات برای تهیه پوشاک و ابزار جنگی بوده اند اما،ورود صنعت چرم به ایران تقریبا از 550 سال پیش رونق گرفت. به طوریکه اول کارخانه چرم در ایران در سال 1308 و در شهر تبریز تاسیس  شد و امروزه با تولید  دو میلیون و پانصد هزار چرم در سال از اصلی ترین قطب فعال در پیشرفت صنعت چرم در کشور محسوب می شود  .همچنین شهر های بزرگی مانند اصفهان ،همدان و تهران نیز از جمله پیشگامان فعال در حوزه صنعت چرم از گذشته تا به حال بوده اند .

چرم طبیعی چیست ؟

به نظر شما چه تعریف مناسبی می توان برای چرم طبیعی ارائه نمود ،آن هم درست زمانیکه تشخیص تفاوت بین یک پارچه چرم طبیعی با کیفیت و چرم مصنوعی تا حدودی دشوار است یا به نظر شما چه چیزی می تواند یه پارچه چرم را خاص کند ؟البته که اولین چیزی که به ذهن شما می رسد “مقاومت” آن در برابر عواملی ست که می تواند باعث ایجاد فرسایش پارچه در برابر شرایط آب و هوایی باشد .

اما به همان نسبت بار ها از خودمان سوال پرسیده ایم که بعد از چند سال داشتن کمربند ،کیف پول و یا کفش چرمی قرار است به همان شکل روز اول نو و بی نقص به نظر بیاید؟

ما در بونتی ،سعی داریم که تولید کالای با کیفیت از پارچه چرم طبیعی و اصل به شما مشتریان عزیز محصولی درجه یک ارائه بدهیم و در واقع چرم خالص یا چرم طبیعی یک ماده بادوام است که از پوست حیوانات است که با عمل قرار گرفتن در معرض نور خورشید به منظور دستیابی به رنگ تیره بدست خواهد آمد  در حالیکه کیفیت آن نسبت به چرم اصل تا حدودی پایین تر است . به عبارت دیگر ، چرم طبیعی که چرم تمام عیار نیز نامیده می شود ، حاصل دباغی پوست حیواناتی  مانندگاو،گوسفند،شترمرغ،مار و غیره از سطحی ترین لایه پوست حیوانات که توسط انسان ها برای تولید چرم خام استفاده می شود ،گفته می شود که دارای ضخامت و دوام بالایی است.

مهم ترین ویژگی های چرم اصل و باکیفیت که نمی دانیم!

آگاهمه ما به هنگام خرید محصولات چرمی از قبیل کیف ،کفش ،لباس و یا وسایل خانگی دچار تردید در مورد کیفیت و تضمین جنس چرم به کار برده شده در کالای چرمی هستیم و با توجه به هزینه های قابل توجهی که برای خرید آن ها می پردازیم ،در مقابل انتظار اصالت کالا وتضمین کیفیت را خواهیم داشت .بنابراین اطلاع و آگاهی از انواع چرم های موجود در  بازار و شناسایی آن ها برای ما حائز اهمیت است.اگر قصد دارید در مورد ویژگی های چرم طبیعی اصل و با کیفیت بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید .

گاهی اوقات به نظر می رسد که تشخیص این نوع چرم ها دشوار باشد به این دلیل که چرم می تواند طبیعی،ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی و مصنوعی باشد. دانستن تفاوت های میان انواع چرم به شما کمک می کند تا آن ها را بهتر بشناسید و با  احساس اطمینان بیشتری از کیفیت کالای چرمی خرید خود را انجام دهید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *