نکات نگهداری از چرم

پاشنه کش

پاشنه کش کفش

کاربرد پاشنه کش و مزیت های استفاده از آن چیست ؟

پیش از آنکه به تشریح کاربرد پاشنه کش بپردازیم، می دانیم که قطعا تصور یک روز از زندگی مان بدون کفش، غیر ممکن به نظر خواهد رسید و نیازی به شرح کاربرد، مزایا و  موارد استفاده از کفش نیست. درحالیکه می دانیم پوشیدن یک جفت کفش مناسب علاوه بر انتقال حس لذت بخش سبکی و راحتی، می تواند سبب کاهش درد و تصحیح نحوه ی ایستادن و راه رفتن ما نیز بشود.

اما گاهی اوقات، استفاده از این همراه های همیشگی می تواند با چالش هایی نیز همراه باشد. برای مثال، اگر به تازگی کفش نو خریده اید، کفشتان کمی تنگ است و یا برای پوشیدن کفش و رفتن به بیرون عجله دارید، ممکن است کفش ها با شما کمی سر ناسازگاری داشته باشند. در چنین مواقعی، استفاده از یک وسیله ی به شدت کاربردی و پرطرفدار مانند پاشنه کش، بسیار کمک کننده و کار راه انداز است. پاشنه کش در سایز ها و مدل های مختلفی وجود دارد که شما می توانید بر اساس نیاز و موارد استفاده ی خود، از آن استفاده کنید. چرم بونتی در ادامه قصد دارد انواع مختلف پاشنه کش بر اساس جنس، ساختار، مزایای استفاده از پاشنه کش و مواردی که در هنگام خرید باید به آنها توجه کرد را برای شما با جزئیات بیشتری شرح دهیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

انواع پاشنه کش براساس جنس به چند دسته تقسیم می شود؟

 • پاشنه کش فلزی

پاشنه کش فلزی، بیشتر از جنس استیل هستند که سطحی براق و صاف دارند. دوام این مدل پاشنه کش ها نسبت به سایر مدل ها بیشتر است و اما به نسبت سنگین تر هستند و در صورت رعایت نکردن اصول مناسب در نگهداری این دسته از پاشنه کش ها، پس از مدتی زنگ خواهند زد.

 • پاشنه کش پلاستیکی

پاشنه کش های پلاستیکی، همان طور که از نامش نیز پیداست، از مواد پلاستیکی ساخته شده و بر خلاف پاشنه کش فلزی، سنگین نیست و به راحتی قابل حمل هستند. همچنین از خطر زنگ زدگی در امان خواهند بود اما ماندگاری پایین تری نسبت به سایر مدل ها دارند.

 • پاشنه کش چوبی

این دسته از پاشنه کش ها، از چوب ساخته شده و سطح رویه ی آن ها با لاک جلا پوشانده شده است تا سطحی صاف و شیک داشته باشند  و مقاومت بیشتری دربرابر رطوبت و مایعات داشته باشند. پاشنه کش های چوبی سنگین تر از نوع پلاستیکی و سبک تر از مدل فلزی است.

 

انواع پاشنه کش براساس ساختار

تقسیم بندی پاشنه کش ها براساس ساختار نیز به اندازه، طول و عرض آن ها بستگی دارد که در ادامه می خواهیم به آن ها بپردازیم.

 • پاشنه کش دسته بلند

از آنجایی که این پاشنه کش ها دسته ی بلندی دارند،می توان در حالت ایستاده یا خمیده به راحتی از آنها استفاده کرد. طول پاشنه کش دسته بلند ممکن است به 81 سانتی متر برسد و معمولا دو نوع پلاستیکی و فلزی آن ها برای پوشیدن بوت یا چکمه های بلند استفاده می شود. علاوه برآن، افرادی که از کمر درد یا گردن درد رنج می برند و برایشان پوشیدن کفش به حالت خمیده یا نشسته، دشوار است استفاده از پاشنه کش دسته بلند، پوشیدن کفش را برایشان راحت خواهد کرد.

 • پاشنه کش دسته کوتاه

پاشنه کش دسته کوتاه، که به پاشنه کش جیبی نیز معروف هستند، دارای طول 20 سانتی متر هستند. از پنین پاشنه کش هایی بیشتر برای پوشیدن کفش اسپرت یا کفش مجلسی استفاده می شود و به هنگام استفاده از آنها مجبور به خم شدن یا نشستن هستید.

پاشنه کش

             پاشنه کش دسته کوتاه

 

 • پاشنه کش های قابل تنظیم

این مدل پاشنه کش ها، متناسب با نیاز شما قابل تنظیم شدن هستند. بنابراین شما همزمان از مزایای استفاده از پاشنه کش دسته بلند و کوتاه می توانید بهره ببرید. برای مثال، نوع پاشنه کش های تاشو که دسته آن ها قابل تا شدن است، در دسته ی پاشنه کش های قابل تنظیم با اندازه های مختلفی قابل خریداری است.

بهترین نوع پاشنه کش کدام است؟

خرید پاشنه کش، به نیاز شما و موارد استفاده آن از نظر قابل حمل بودن و یا در خانه مورد بررسی قرار می گیرد. بعضی از پاشنه کش های پلاستیکی وجود دارند که دوام و استقامت آن ها نزدیک به پاشنه کش های فلزی است. همچنین به دلیل تنوع رنگی که در پاشنه کش های پلاستیکی وجود دارد، معمولا بیشتر مورد پسند افراد قرار می گیرند و به سبب سبکی و خوش دست بودن، به پا کمک می کنند تا راحت تر در داخل کفش لیز بخورد و جای بگیرد. علاوه برآن، به دلیل سبک بودن حمل آنها نیز برای افراد راحت تر است.

با نگاهی کوتاه، به پاشنه کش فلزی نیز متوجه می شویم که با وجود سنگین تر بودن آن نسبت به پاشنه کش پلاستیکی و چوبی، از دوام بالاتری برخودار هستند، گرچه قیمت آن ها نیز نسبت به دو مدل دیگر کمی گران تر است.پاشنه کش چوبی، در مقایسه با پاشنه کش پلاستیکی از دوام بیشتری برخوردار است و نسبت به پاشنه کش فلزی به نسبت سبک تر است و ظاهری زیباتر دارد اما دوام آن پایین تر و در طولانی مدت نسبت به نوع فلزی شکننده تر است.

اما در نهایت، توصیه می کنیم که با توجه به نیاز، سلیقه خود و موارد استفاده تان از پاشنه کش در خانه، محیط کار، دانشگاه و …. آنها را انتخاب و استفاده کنید.

مزایای استفاده از پاشنه کش

در ادامه سعی داریم به طور خلاصه به برخی از مزایای مهم و کاربردی استفاده از پاشنه کش بپردازیم.

 • هنگامی که عجله دارید، بسیار کاربردی است

پوشیدن کفش، به خصوص در موقعیت هایی که عجله دارید یا برای رسیدن به  محیط کاری یا قراری دیرتان شده است، بسیار کمک کننده و کار راه انداز است. در چنین زمان هایی ممکن است عصبانی باشید و به دلیل نداشتن تمرکز، پوشیدن کفش ها شرایط را تا حدودی سخت تر کند. بنابراین استفاده از پاشنه کش، زحمت شما را کم تر خواهد کرد.

 • آیا می توان از پاشنه کش برای پوشیدن کفش های بند دار درحالی که بند هایش بسته است، استفاده کرد ؟

در پاسخ باید بگوییم:”خیر”

پوشیدن کفش های بنددار، درحالیکه بند های آن ها بسته است، باعث ایجاد فشار زیادی به کفش می شود و به در زمان کوتاه سبب آسیب رساندن به کفش و خراب شدن آن ها می شود. بنابراین قبل از پوشیدن ابتدا بند ها را باز و آزاد کنید و در نهایت از پاشنه کش برای پوشیدن کفش استفاده کنید.

 • عمر کفش را طولانی تر می کند

اگر برای پوشیدن کفش هایتان از پاشنه کش کمک نمی گیرد در این حالت، یا از انگشتان خود کمک می گیرید که در این صورت این کار را با قراردادن انگشتان دست در پشت کفش و لیز دادن پا  به زور و به داخل کفش انجام می دهید که باعث خرابی کفش پس از گذشت زمان می شود.

در حالتی دیگر، ممکن است شما پاشنه ی کفش را کمی خم کنید وبا ایجاد فشار از سمت پاشنه و تکیه دادن آن، پایتان را به داخل کفش می لغزانید. که باز هم روش اشتباهی است چون در طولانی مدت سبب وارد شدن آسیب به رویه ی داخلی و خارجی کفش شده و در نهایت کفش شما خراب می شود. بنابراین استفاده  صحیح از یک پاشنه کش می تواند عمر کفش شما را طولانی تر بکند.

 • برای کسانی که از نظر جسمی دچار مشکل هستند، ابزار خوبی است

از مهم ترین مزیت استفاده از پاشنه کش برای آن دسته از افرادی ست که نمی توانند به هنگام پوشیدن کفش، خم شوند. پاشنه کش، برای افراد سالمند، افراد دارای کمردرد و گردن درد و به طور کلی اشخاصی که خم شدن برای آن ها سخت است، گزینه ی مناسبی است.

 • مواردی که باید به هنگام خرید پاشنه کش به آن ها توجه کرد
 • در نظر داشته باشید اندازه پاشنه کش کفش، متناسب با کفشی باشد که قصد پوشیدن آن را دارید
 • توجه به ماده ی سازنده ی پاشنه کش نیز مهم است. پلاستیک به نسبنت چوب و فلز از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است.
 • هزنیه پاشنه کش ها نیز متفاوت است. پاشنه کش پلاستیکی از قیمت پایین تر و انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است اما پاشنه کش فلزی دوام و ماندگاری بیشتری دارد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *