نکات مهم هنگام خرید هدیه

خرید هدیه

خرید هدیه چرم بونتی

موارد متعددی در سال وجود دارد که ممکن است مجبور به خرید هدیه برای اشخاصی شوید ،که برای شما اهمیت دارند . مناسبت هایی مانند تولد،جشن ها،سالگرد ازدواج و غیره .در بیشتر موارد انتخاب یک هدیه مناسب می تواند شمارا کمی نگران ،دچار دلهره یا وسواس بکند ،چرا که نمی دانید” آیا هدیه شما می تواند دوست داشتنی باشد ؟ ”

“هدیه دادن ”  که در لغت نامه دهخدا با عنوان “تحفه”  و “ارمغان”  از آن نام برده شده است ، به معنای آنچه که به رسم تحبیب و بزرگداشت برای کسی فرستاده می شود ،بدون اینکه انتظار دریافت متقابلی داشته باشیم .

هرچند در اغلب موقعیت ها ،فرد مورد نظر برصدد جبران آن در آینده برآید . مطالعه پیشینه هدیه دادن ،بین کشور ها ودر همه فرهنگ ها مورد علاقه مباحثی چون روانشناسی ،علوم انسانی ،انسان شناسی ،تجارت و اقتصاد بوده است . تمام آن فلسفه خودمانی که در هدیه دادن خلاصه می شود ،غلیان مهر و محبت  در راستای برقراری تعامل اجتماعی با اشخاص است و هنگامی که این احساسات به اوج خود برسد،شما برای تهیه بهترین هدیه ،به فکر فرو می روید.

پژوهشگران اغلب تلاش می کنند تا رفتار گروه های  فرهنگی مختلف انسانی را از یکدیگر متمایز کنند و همواره ارزش های شخصی را به عنوان مهم ترین موضوعی که باید در اولویت قرار داده شود ،بررسی کنند .هدایا نمادی از محبت و قدردانی ما از یکدیگرست. هدیه دادن صرف نظر از مناسبت ،اغلب به عنوان نمادی از عشق و تقدیر ما از نسبت به شخصی ست که هدیه را دریافت می کند و خود هدیه نیز می تواند نمادین باشد.

فلسفه هدیه دادن و تاثیرات مثبتی که بر اشخاص می تواند بگذارد ،همواره در متد های روانشناسی از گذشته تا کنون مورد توجه قرار گرفته است.به ویژه امروزه بسیاری از روانشناسان تاکید بر آموزش جوانان برای درک ارزش و اهمیت مفهموم معنوی هدیه دادن با نمایش پیام نوع دوستانه به دیگران می کنند که در ادامه باعث ایجاد احساس ارزشمندی در خود فرد ، دیگران و تحکیم روابط می شود که در نهایت  در رشد و تعالی جامعه نیز تاثیرگذار ست.اگرچه معقوله ای که به آن اشاره شد ، در اغلب جوامع نژاد پرستانه هرگز به آن توجه نمی شود

همچنین در بین اقوام ایرانی بخشیدن ظروف سفالی و صنایع دستی به عنوان هدیه ،موضوعی بسیار ارزشمند تلقی می شده است چرا که نماد تلاش،حاصل زحمت  ،عشق و علاقه افراد چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ معنوی هنگام خلق هنر دستی بوده است .به همین دلیل هدف اصلی ما از هدیه دادن به دیگران در خوشحال کردن آدمها ،بخشش بی منت و از خودگذشتگی نهفته است .

شایان ذکر است که  آداب و رسوم هدیه بردن تنها به مراسم جشن ،شادی و سرور نمی شود بلکه از دیرباز ،ایرانیان رسم داشتند تا در مراسم عزاداری یا ختم ،تحفه ای برای ابزار همدردی و همدردی با خانواده داغدار ببرند.تاثیراتی که برای  هدیه دادن به لحاظ ارزش های اجتماعی در نظر گرفته می شد ،طی تاریخ پیدایش بشر به راحتی قابل تفسیر ست. برای مثال برای سالیان متمادی،انسان ها به صورت قومیتی و با شرکت در مراسم هایی با آداب و رسوم پیچیده،سعی درگرامی داشت و حفظ آئین بخشیدن و هدیه دادن داشتند.در چنین مراسم های بزرگداشتی ،هر خانواده ای که بیشتر از سایرین هدایای مختلفی بخشیده بود ،در بین دیگران از ارزش و اعتبار اجتماعی ویژه ای برخوردار بود .

چطور با انواع هدایای مناسب برای تشکر آشنا شویم ؟

به طور عمومی هدایا می توانند به سه دسته تقسیم بشوند :

 • هدایایی با ارزش مادی
 • هدایایی با ارزش معنوی
 • هدایایی با ارزش مادی و معنوی

هدایایی با ارزش مادی

هدایای مادی همانطور که از نامش پیداست در مواردی صدق می کند که شما بودجه ای به لحاظ مادی برای خرید آن صرف کرده باشید و هر مقدار سرمایه ای که برای آن درنظر گرفته باشید یا هزینه کردید ،قابل اندازه گیری باشد.

هدایایی با ارزش معنوی

از آنجایی که هدف اصلی ما از هدیه دادن به دیگران ابراز احساسات و قدردانی ما از طرف مقابل است ،هدایایی با ارزش معنوی اغلب بر اساس احساس،زمان و خلاقیتی که برای خلق آن زحمت کشیده شده است ،در نظر گرفته می شوند .برای مثال ،هنرهای دستی مانند کشیدن تابلوی نقاشی ،خطاطی با قلم ، نواختن قطعه موسیقی منحصرا برای یک فرد و سرودن شعر می تواند در دسته هدایای معنوی قرار داده شود .

هدایایی با ارزش مادی و معنوی

اغلب هدایا هم در دسته مادی و هم در دسته معنوی قرار می گیرند .بدین دلیل که حتی برای سرودن یک بیت شعر هم زمان ،احساس و هزینه ای برای یاد گیری صرف شده است .بنابراین گاهی نسبت  ارزش مادی ویا معنوی برای هدایای مختلف ممکن است کم و زیاد بشود .علاوه بر دسته بندی بالا ،بر اساس پژوهشی که در دنشگاه کالیفرنیا انجام شد ،چهار دسته نمادین برای هدایا نیز می توان نظر گرفت .

 • هدایایی که می تواند نمادی از خودتان یا همان فردیست که هدیه می دهد
 • هدایایی که نمادی از شناخت هدیه دهنده از فرد گیرنده است
 • هدایایی که به صورت مناسبتی در نظر گرفته می شود
 • هدایایی که نماد پیام های خاص و مهم هستند

و گزارش هایی ثابت کرده است که اغلب هدایا در دسته دوم قرار می گیرند و بیشتر هدیه ها در واقع مصالحه ایست بین آنچه دریافت کننده می خواهد و آنچه هدیه دهنده دوست دارد گیرنده داشته باشد .

 

سوالاتی که می بایست قبل از خرید هدیه از خود بپرسید!!

در تهیه ی یک کادوی مناسب ،عوامل بسیاری می تواند دخیل باشد .سلیقه شخصی (مانند خرید هدایای گران قیمت ) ، خلاقیت ،شناخت شما از فرد مقابل و ارزش معنوی آن و غیره از جمله عوامل تاثیر گذار در ذهنیت شما برای انتخاب یک هدیه می تواند باشد.اما توصیه ما به شما اینست که پیش از خرید هدیه سعی کنید پرسش های ذیل را از خود بپرسید و آنگاه با توجه به پاسخ منطقی خود به این سوالات ،توانایی و دید باز تر برای خریداری هدیه ای درخور و زیبنده خواهید داشت.

 • هدف شما از خرید هدیه برای فرد مورد نظر چیست ؟
 • برای چه مناسبتی قصد تهیه کادو دارید؟
 • بودجه ای که برای خرید هدیه می توانید اختصاص دهید بدون آنکه تحت فشار قرار بگیرید،به آن مقدار نیز پایبند باشید ،در اینصورت درمورد اینکه چه چیزی را از چه فروشگاهی باید تهیه کنید،آگاهی دارید! خرید کادوی گران قیمت در اغلب موارد توصیه نمی شود به خصوص در مواردی که هزینه آن بیش از مقدار واقعی بودجه درنظر گرفته شما باشد .
 • فرد هدیه گیرنده چه چیزی را در ایده آل ترین حالت ممکن می پسندد ؟ این سوال به شما کمک می کند تا شما به جای تمرکز بر روی سلیقه خودتان ،بر علاقه فرد مورد نظر تمرکز کنید .
 • سبک آن ها چیست ؟می توانید چنین موضوعی را با دقت در سلیقه فرد به هنگام خرید ،سبک پوشش و رنگ هایی که اغلب انتخاب می کند ،متوجه شوید
 • به چیزی نیاز دارند ؟ توجه به موقعیت زندگی افراد مانند سطح زندگی ،مجرد یا متاهل بودن ، نوجوان ،جوان و یا میان سال بودن تاثیر بسیاری در انتخاب سبک هدیه ای که قرارست تهیه کنید ،دارد . برای مثال ،خانواده هایی که بچه کوچک دارند ،خرید اسباب بازی کودکانه نمی تواند گزینه مناسبی برای آن ها باشد چرا که به احتمال زیاد از وجود این دسته از اسباب بازی کودک  اشباع هستند .
 • گاهی اوقات در نظر گرفتن شرایط خانوادگی مشابه توضیحی که در مورد قبل به آن اشاره شد نیز مهم باشد .در برخی شرایط ،درنظر گرفتن هدیه مالی بهتراز هدایای دیگر ست .ممکن است فرد هدیه گیرنده،در حال گذراندن دوره سختی باشد که هدیه مالی را به دیگر انواع کادو ،ترجیح بدهد
 • ممکن است آگاهی از فعالیت های آتی فرد هدیه گیرنده نیز راهنمای مناسبی برای انتخاب هدیه باشد مانند شروع موقعیت شغلی جدید،سفر کاری ،شروع مقطع تحصیلی جدید ،مهاجرت و غیره .
 • آیا هدیه ویژه ای وجود دارد که برای هر دوی شما معنی خاصی داشته باشد ؟ممکن است موردی باشد که فرد هدیه گیرنده در طول ماه های اخیر به آن اشاره کرده باشد و یا هدیه ای که شما تهیه کرده اید می تواند یادآور خاطراتی مسرور کننده باشد.
 • چه مکانی را برای هدیه دادن انتخاب می کنید ؟ متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی و رونق فروشگاه های آنلاین در فضای اینترنت،افراد تمایل کمتری به تحویل هدایا به صورت حضوری دارند .به خاطر داشته باشید همان قدر که انتخاب هدیه مناسب برای فرد مورد نظر ازاهمیت ویژه ای برخوردار است ،تحویل آن به صورت حضوری نیز بیان گر ارزش و احترامی ست که شما برای فرد هدیه گیرنده قائل هستید!البته در شرایطی که مشکل بعد مسافت طولانی را نداشته باشید .توجه به این نکات در حیطه رعایت نکات و  آداب  مخصوص هدیه دادن و هدیه گرفتن است .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *