راهنمای خرید کفش چرم

روانشناسی شکل انگشتان پا

فرم انگشتان پا

راهنمایی برای شناسایی فرم انگشتان پا پیش از خرید کفش چرم

شناسایی فرم انگشتان پا پیش از خرید کفش چرم، بسیار مهم است. از آنجائیکه انتخاب کفش  چرم مانند هر خرید دیگری، شاید هیچوقت کار آسانی نبوده. چراکه فرم پا، تفاوت قالب کفش ها، متریال کفش و توجه مصرف کننده آن به دوام هر چه بیشتر آن و قیمت مقرون به صرفه همیشه یکجا در یک کفش جمع نشده است. تعداد محدودی هستند که برحسب اتفاق آنچه که می خواهند را به راحتی در یکی دو مغازه اول که به آن مراجعه می کنند پیدا می کنند، یا اینکه خریدار سخت گیری نیستند. اما این موضوع برای اکثر افراد صادق نیست.در این مطلب قصد داریم یک راهنمایی جامع و کلی برای شما ارائه کنیم تا نکاتی که باید به آن توجه کنید را بدانید و خرید برای شما آسان تر شود. پس با ما در ادامه همراه باشید.

  • پای خود را بشناسید

حتما شنیده اید که پا قلب دوم انسان است. چرا که پا، یک عضو منحصر بفرد است! آنقدر که به آن لقب قلب دوم بدن را دادند. اما چقدر پای خود را می شناسید؟ پای شما قوز دارد؟ کشیده است؟ پهن است؟

بیشترین چیزی که راجع به پا همیشه توجه ما را جلب کرده این بوده که کف پا ما صاف است یا گودی استاندارد خود را دارد؟ یکی از دلایلی که این نکته همه گیر شده بحث معافیت سربازی نوجوانان و جوانان از خدمت سربازی بوده که ناخوداگاه توجه دختران را هم جلب کرده. پس می توان اینگونه گفت که ما از پای خود چیزی نمی دانیم!فرم انگشتان پا، قوز استخوان پا، گودی پا، نوع پنجه پا، جزو مهم ترین عواملی است که به توجه به آن ها می توان کفش مناسب را برای پا پیدا کرد. در ادامه به هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

  • فرم انگشتان پا

اگر انگشت شصت پا که بزرگ ترین انگشت پا هست را انگشت شماره 1 نام گذاری کنیم و به ترتیب تا کوپک ترین انگشت برویم و شماره 5 را به آن اختصاص دهیم این گونه می توانیم به راحتی این مفاهیم را منتقل کنیم.ما 5 دسته بندی کلی برای انگشتان پا داریم که در منابع مختلف به دسته بندی های 3 تایی و 10 تایی هم تقسیم بندی شده است. اما لازم نیست آنقدر حساس شویم. آنقدر ها هم اختلاف وجود ندارد!در این دسته بندی ما 5 نوع مختلف داریم: مصری، رمی یا رومی، یونانی، آلمانی و سلتی (نژاد سلت ها) که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.پس از آن که فرم انگشتان را مطالعه کردید به دید خوبی برای انتخاب فرم کلی کفش دست پیدا میکنید. برخی کفش ها نوک تیز هستند و برخی دیگر نیستند! که در ادامه متوجه می شوید بنا بر فرم انگشتان پای خود چه کفشی مناسب شماست.

شناخت انواع فرم پا و راهنمای انتخاب کفش چرم مناسب با پا

  • فرم انگشتان مصری

در فرم انگشتان مصری ما شاهد این هستیم که از انگشت شماره 1 تا شماره 5 یک شیب یکنواخت از بزرگترین انگشت تا کوچکترین انگشت وجود دارد. این فرم، به فرم مصری معروف شده است.

  • فرم انگشتان رمی یا رومی

در این فرم انگشتان پا، ما شاهد آن هستیم که قد انگشتان شماره 1 و 2 و3 باهم برابر است و بلند ترین انگشتان پا هستند.  و انگشتان شماره 4 و 5 قد کوتاهی دارند. یا باهم هم قد هستند یا انگشت شماره 5، کوچک ترین انگشت پا است.

  • فرم انگشتان یونانی

در این فرم، بلند ترین انگشت پا، انگشت شماره 2 است. انگشت شماره 1 و 3 هم قد هم و دومین انگشتان بلند پا هستند و انگشت شماره 4 بلند قد تر از انگشت شماره 5 است. در این فرم اگر با خط کش از بالای انگتشان روی کاغذ یک خط بکشیم شاهد آن هستیم که مانند یک کوه از دو طرف یک شیب یک نواخت را انگشتان پا با هم دیگر تشکیل دادند. و این تفاوت آن با فرم انگشتان پا سلتی است.

شکل انگشتان پا

  • فرم انگشتان آلمانی

در فرم انگشتان آلمانی، ما انگشت شصت پا یا همان انگشت شماره 1 را به عنوان بلند قد ترین انگشت پا می بینیم و چهار انگشت دیگر تقریبا هم قد هم هستند. تفاوت این فرم با فرم رمی یا رومی در آن است که فقط انگشت شصت پا یک انگشت قد بلند است؛ باقی انگشتان قد کوتاه دیده می شوند.

  • فرم انگشتان سلتی

این فرم مانند فرم انگشتان یونانی است. با این تفاوت که انگشتان شماره 4 و 5 باهم، هم قد هستند و یک فرم پله ای را در خطی که میکشیم از بالای انگشتان روی کاغذ شاهد هستیم.

چند نوع پنجه پا داریم ؟

پنجه پا به قسمتی از پا گفته می شود که محل اتصال تمام استخوان انگشت ها به استخوان کف پا است و پا یک حالت لولا گونه در آن  قسمت دارد. دقیقا همان محلی که الآن در کفش هایتان کمی یا خیلی چین و چروک افتاده است. می توان نوع پنجه پا افراد را این گونه توصیف کرد که یا پنجه پهن هستند یا پنجه باریک؛ و اگر در وسط این دو بود به آن پنجه متوسط بگوییم. بر این اساس فرم قالب کفشی که انتخاب می کنید تا حدود زیادی مشخص می شود.

با مقایسه فرم و انگشتان پا بین خودتان و چند نفر دیگر به راحتی می توانید این تفاوت را تشخیص دهید. جدول خاص و معتبری در این خصوص وجود ندارد که با اندازه گیری بتوانید به آن پی ببرید. اما می توانیم شما را تا حدی اینجا راهنمایی کنیم؛ اگر از استفاده کفش های کتانی که برای پیاده روی معمولا توسط افراد استفاده می شود نسبت به کفش های اسپرت آل استار احساس راحتی بیشتر دارید و همینطور هنگام استفاده کفش های چرمی رسمی یا مجلسی خصوصا از نوع نوک تیز آن حس راحتی ندارید شما فرم پای پنجه پهن دارید. در غیر این صورت شما پنجه متوسط و باریک دارید اگر با همه انواع کفش حس راحتی دارید.

انحراف انگشتان پا (هالگوس والگوس) چیست ؟

انحراف انگشتان پا بدین معنی است که از محل پنجه پا گاها شاهد آن هستیم که انگشت شصت پا چرخیده و به سمت انگشتان دیگر کشیده شده است. که باعث شده بغل پای این اشخاص یک قوز به اصطلاح داشته باشد. این موضوع با مراجعه به پزشک قابل رفع شدن هستش. اگر خیلی شدید نباشد، یا اگر شخص در سن رشد باشد با قرار دادن یک قطعه پلاستیکی طبی بین انگشتان پا به بازیابی فرم استاندارد انگشتان پا کمک بسیار زیادی کردید و اگر خیلی شدید باشد و برایتان آزاردهنده باشد، شاید لازم باشد جراحی کنید. در این خصوص اطلاعات ما محدود است و بهتر است با دو یا سه پزشک مشورت کنید قبل از آنکه اقدام سرخودانه ای بکنید. همانطور که در ابتدا گفتیم؛ پا قلب دوم انسان است.

گودی کف و قوز استخوان پا

این فاکتور از فرم پا جزو متداول ترین نوع شناخته شده است. همانطور که به آن اشاره کردیم شاید دلیلش موضوع معافیت از خدمت سربازی پسران باشد. 3 نوع قوز برای پا وجود دارد. قوز کم، که باعث صاف شدن کف پا می شود، قوز متوسط که اکثر پا ها همچین حالتی دارند، و قوز زیاد که گودی زیادی را شاهد هستیم.حال که با این انواع در حد لازم و کافی آشنا شدید بهتر است که به ادامه صحبت بپردازیم.

نکاتی که به هنگام خرید کفش چرم باید به آن توجه کنید!

در درجه اول طراحی کفش، و در درجات بعدی تراکم بافت پارچه کفش، کیفیت نخ، کیفیت چسب، کیفیت پرس، جنس زیره کفش، جزو مهمترین عوامل درگیر در دوام کفش هستند.

احتمالا تا حدود لازم از کیفیت نخ، چسب و پرس آگاهی دارید. اینکه چیزی نیست که در مغازه هنگام خرید بتوانید به راحتی به آن پی ببرید. پس به حس تان اعتماد کنید.اما به طراحی کفش بپردازیم؛ کفشی که قرار است با آن پیاده روی کنید، بهتر است که در محل خم شدن پا (قسمت پنجه) بافت یک تکه ای داشته باشد؛ در این نقطه دو تکه پارچه نباید به هم دوخته نشده باشند. این موضوع اگر رعایت نشده باشد یعنی از دوخت با نخ برای مونتاژ و سرهم کردن تکه ها استفاده شده و این قسمت جزو پرکار تر یا به نوعی پر استهلاک کفش است. اگر به یک کفش قدیمی نگاه کنید می بینید که کف کفش شما شیار های این قسمت و پاشنه کفش از بین رفته و صاف شده یا کمی دیگر مانده تا صاف شود. پس بافت یک تکه این قسمت به عمر طولانی و دوام کفش کمک می کند. در این حالت شما احتمالا کفش با دوام تری خریده اید.در درجات بعدی همانطور که گفتیم تراکم بافت پارچه و جنس زیره قرار می گیرد. اگر میخواهید کفشی بخرید و دوام بالا را از آن انتظار دارید در قسمت پارچه کفش به شدت تراکم و سنگین بودن آن دقت کنید؛ چه از جنس چرم باشد چه نباشد.

جنس زیره هم مانند پارچه هر چقدر متراکم تر و به اصطلاح سنگین تر باشد به اینکه در استفاده روزمره در حین ساییدگی با کف زمین آسیب کمتری ببیند، کمتر است و کف با دوام و جان سختی خواهید داشت.

قیمت کفش چرم طبیعی خوب چقدر است؟

قیمت یک کفش چرم طبیعی خوب ، با توجه به یک اصل و ضرب المثل معروف  می دانیم که می گویند: «هر ارزونی ای بی دلیل نیست، هر گرانی ای هم بی حکمت نیست!» متریال درجه 1 تر، تولید و مونتاژ دقیق تر، نخ و چسب با کیفیت تر این ها همگی هزینه بر هستند و از یک کفش ارزان قیمت توقع دوام بالا نداشته باشید!حتی اگر تولید آن خوب بوده باشد ولی در طراحی و انتخاب متریال از نوع ارزان قیمت استفاده شده باشد شاید کفش به اصطلاح دهن باز نکند، ولی آستر داخلی آن پاره می شود، فرم زیره و قالب دفرمه می شود و از حالت اولیه خود خارج می شود و شروع می کند به اینکه پای شما را بزند. البته طراحی اصولی هم در این موضوع دخیل است. طراح با سابقه و با تجربه کفش بهتری طراحی می کند و به اصطلاح خاک کار را خورده و می داند که چه طراحی که آسیب پذیر و چه طراحی ای با دوام است. پس دستمزد بیشتری از تولید کننده می گیرد و هزینه تمام شده کفش بالاتر خواهد بود و شما کفش گران تری را خریداری می کنید.

کدام کفش چرمی با دوام تر است؟

متداول ترین رویه کفش چرم، رویه چرم گاوی است که برای محیط شهری و استفاده روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. اگر میخواهید برای کوهنوردی و طبیعت گردی از کفش چرمی استفاده کنید از نوع نبوک آن استفاده کنید که مقاوم تر است. اگر هم رویه کفش از چرم بوفالو بجای چرم گاوی استفاده شده بود که چه بهتر! چرم بوفالو چرم سنگین تری است و نسبت به خراش و زخمی شدن مقاومت بیشتری نشان می دهد. جنس زیره کفش هم باید از نوع محکمی باشد. در پستی بلندی ها به این راحتی وقتی وزن شما و کوله پشتی تان را دارد تحمل می کند به اصطلاح تاب بر ندارد. یا اگر بخواهد بردارد از جنسی باشد که علاوه بر محکم بودن کمی هم منعطف باشد که زیره کفش به اصطلاح نشکند!با لمس کفش از نزدیک و مقایسه آن با جنس های متفاوت به خوبی متوجه این تفاوت خواهید شد و حس تان شما را بهتر از ما راهنمایی خواهد کرد.

نتیجه گیری 

ببنیید برای کجا کفش را می خواهید. برای ورزش؟ برای محل کار؟ برای یک مراسم؟ هر کدام از این مناسبات یک نوع طراحی خاص خودشان دارند و طراح آن به یک قسمت قضیه توجه داشته و همچنین زمانی که کفش را به پا دارید و همچنین متریال و جنسی که مناسب آن باشد را در نظر گرفته است که در هزینه تمام شده و بحث قیمت تاثیر مستقیم داشته.برای یک کفش مجلسی که نهایتا قرار است 6 ساعت کفش را به پا داشته باشید طراحی رویه، زیره، قالب وزیبایی و جلوه آن با یک کفش کوهنوری و طبیعت گردی که قرار است اگر برای چند روز کمپینگ هم بروید روزی 10 تا 17 ساعت کفش را به پا داشته باشید و وزنی بیش از وزن خودتان روی کفش بیاید متفاوت است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *